24 Mart 2013 Pazar

KRALİÇELER AVRUPA İKİNCİSİ !!!!!!
UMMC EKATERINBURG (82): Anete Arteshina 2 (4 ribaund), Anete Jekabsone 5 (3 ribaund, 5 asist), Silvia Dominguez 5 (4 ribaund, 2 asist), Sandrine Gruda 19 (8 ribaund, 2 asist), Quanitra Hollingsworth 5 (5 ribaund), Candace Parker 24 (11 ribaund, 5 asist), Deanna Nolan 8 (2 ribaund, 6 asist), Diana Taurasi 14 (5 ribaund, 5 asist)

FENERBAHÇE (56): Agnieszka Bibrzycka 9 (3 ribaund, 1 asist), Birsel Vardarlı (1 ribaund, 1 asist), Esmeral Tunçluer (1 ribaund), Anastasiya Verameyenka (4 ribanud), Ieva Kublina 2 (3 ribaund), Ivana Matovic 22 (4 ribaund), Olcay Çakır, Cappie Pondexter 1 (5 ribaund, 4 asist), Angel McChoughrty 22 (7 ribaund, 3 asist)


1.PERİYOT:26-11

2.PERİYOT:13-13
3.PERİYOT:27-20
4.PERİYOT:16-12 Roberto Iniguez “Çok zorlu bir karşılaşma oldu. Maçı ilk periyotta kaybettik. Çok atış kaçırdık ve çok da denedik. İstediğimiz oyunu sergileyemedik. Oyuncularımı son saniyeye kadar mücadele ettikleri için kutluyorum. Burada olmaktan dolayı büyük onur duyuyorum. Oyuncularımla da gurur duyuyorum. Kulübün gelecekte daha iyi yatırımın yapacağını biliyorum. Benim geleceğimle ilgili şimdi bir şey söyleyemem. Eğer burada olursam daha iyisini yapmaya çalışacağım. Bunu söylemek isterim. Kazanınca iyi, kaybedince de kendinizi kötü hissediyorsunuz. Taraftarlara desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum”


TEŞEKKÜRLER KRALİÇELER !!!!


*   Olmadı :(( Sağlık Olsun.
* Yarı final maçı sonrası yazımızda belirtmiştim zaten ''final oynamak başarıdır kupayı alırsak bunu taçlandırmış olacağız '' diye ama olmadı.
* Açıkcası çok zordu zaten.Rakip yıllardır yaşadığı hüsranların (3.lükten öteye geçemediler) acısını çıkartmak için 12m.euro harcayıp ''Bayan Basketbolun Barcelona''sı''nı kurdu.Yetmedi turnuvanın ev sahipliğini aldı.Yetmedi rakip koç Alman olduğu halde ''hiç ihtiyaçları olmamasına rağmen ne olur ne olmaz'' diyerek Alman hakem vermişlerdi.
 Böyle bir rakibe karşı bizim takımın ''3.Çeyrek patlamaları ile bir devre '' oynamasının asla yetmeyeceği belliydi.Süre alan oyuncularımızın ''MAKSİMUM''larını vermeleri lazımdı.
Ama öyle mi oldu ? Yazacağız aşağıda.
* Neticede dediğimiz gibi olmadı.''BÜYÜK YÜRÜYÜŞ''te bu sene geldiğimiz yer buraya kadarmış.Yani : ''AVRUPA İKİNCİLİĞİ'' Gayet güzel.
  Emeği geçenleri başta ''bu takımda en çok emeği olan Başkan Aziz Yıldırım olmak üzere A'dan Z'ye herkesi kutluyorum.Tebrikler ve Teşekkürler.
(Bunu yazdık diye Aziz Yıldırım'dan nefret eden Fenerbahçe'liler kızıyorlar.Aziz Yıldırım'ı sevmemek,nefret etmek,muhalif olmak,eleştirmek başka DOĞRU YAPTIĞI İŞLERDEKİ HAKKINI TESLİM ETMEK BAŞKA.Bunu yapamayan beyinler maalesef hasta bir ruh yapısıdır)
* Fazla uzatmadan çok kısa neden olmadı teknik bir şeyler yazalım.
Zaten yukarıda verdiğim istatistikler her şeyi gösteriyor.Artı gene yukarıda verdiğim Koçumuz Roberto'nun maç sonu demecindeki ''Maçı ilk periyotta kaybettik'' her şeyin özeti.
* Çok kötü başladık.Adeta bir klasiğimiz oldu artık bu başlangıçlar.Aksine UMMC'de çok iyi başladı ve 8-0,13-2,21-4 ve ilk çeyrek 26-11 bitti.Maçta orada bitti aslında.
Sonrasında hep bu farkı korudular.15 sayı psikolojik eşik oldu.Altına bir türlü indiremedik.
1 kez 13 sayıya indirdik.işte orası ''kırılma anıydı'' Orada da Dolarasi Kevaşesi'nin Klasik dirseğini hakemler görmedi ve Koç Roberto'nun haklı ama bile bile lades pahalıya mal olan teknik faulü ile 4 serbest atış ve devamı ile 9-0'lık serileri ''geri dönüş şansımızı teptik''
Roberto dediğim gibi haklıydı itirazında ama yapmamalıydı çünkü bilmeliydi hakemleri.
* Korktuğumuz Candice Parker yapacağını yaptı.24 sayı,111 ribaunt ile MVP'yi de haketti.
Onunla birlikte bahsettiğimiz Uzunlarını savunamama Gruda 19 sayı,8 ribaunt.Hollingsworth 5 sayı 5 ribaunt ile başımıza geldi.
* Olayı kişiselleştirmesini beklediğimiz Hain Dolarasi ise aksine sakin kaldı.% 33.3 ile 12/4 attı.
14 sayı,5 ribaunt,5 asist ile bizim Cappie'nin halini gördükten sonra çok iyi rakamlar gene de.
* Bize gelince ; 
Mato için şunu demiştik ;

Geçen yıl finale çıkamadığımız maçtan sonra” Bu kulüp,bu oyuncular ve ben yıllardır bunun için savaşıyoruz ve bu şans bir daha gelmeyebilir'' demişti.İşte geldi Mato göster kendini artık ''
Matoviç 22 sayı,4 ribaunt ile kendisini gösterdi ve ayakta kalan 2 oyuncumuzdan biriydi.Bravo.
Bir diğer ayakta kalan oyuncumuz Angel oldu.O da 22 sayı,7 ribaunt,3 asist,4 top kaybı ve 5 top çalma ile daha büyük hezimeti önleyen 2 oyuncumuzdan biri oldu.Bravo.

* Bu ikiliye ayak uydurmaya çalışan Biba'yı da unutmayalım.9 sayı.Bravo.
* Birsel.Maalesef Avrupa'nın En İyi Oyun Kurucusu dediğimiz WNBA'de de rahat oynar dediğimiz Birsel bir kez daha bizi hayal kırıklığına uğrattı.Oynadı mı tam oynuyor oynamadı mı hiç. Böyle bir oyuncun,kaptanın 29 dakikada maçı 0 sayı,1 asist ile bitiriyorsa bırak UMMC'yi vasat bir takımı bile zor yenersin.
 Birsel zaman zaman böyle maçlar oynuyor.Bence bir tane Avrupa'lı yedek oyun kurucu almak lazımdı.Olcay var,Esmeral var,Cappie var idare eder denildi etmedi işte.
* Esmeral demişken maalesef 2 senedir piyasada yok.Geçirdiği sakatlıktan sonra eskisi gibi olamadı.Bu sezon yeni sözleşme imzaladı son ana kadar görüşüldü ama bence Tuba Palazoğlu'nu almak daha rasyonel olurdu.F8'i de çok kötü geçirdi Esmeral.
* Ve Cappie Pondexter.Bilerek sona bıraktım.Maalesef Cappie bizi üzdü.Eminim kendisi bizden çok üzülüyor ve kahroluyordur ama şu maçı hayatı boyunca unutmaz.
Evet bizi finale Cappie getirdi.Müthiş saha içi liderliği ile çok şey yaptı ama bugün tam tersini.
 Önceki yazıda Dolarasi işi kiselleştirebilir demiştik bizimkilerin ona uymaması gerektiğini de şöyle söylemiştik ;
''Kişiselleştirmek derken bizde de Cappie ve Angel Ona uymamalı.Cappie eski takımına karşı kendini göstermek isteyecektir ''
.... Maalesef Cappie  Dolarasi'ye karşı hırsına yenik düştü zihinsel çöküş yaşadı.Zorlama atışlar yaptı girmedikçe hırs yaptı derken devreyi sanırım 9/0 maçı da 14/0 gibi (% 0.0) kabus bir yüzde ile bitirdi.1 sayısını da serbest atıştan buldu.Maalesef hem kendini hem takımı yaktı.
 Evet belki gene maçı kaybedebilirdik ama böyle yapmamalıydı.
* Bir Not'ta NTV SPOR'a ; tamam maçları yayınladılar teşekkür ederiz de final maçını İstanbul'da Stüdyodan sunmak ve yorumcu olarak Fenerbahçe'li bir eski oyuncu bulamayıp gs'li Zeynepgül Ene'yi getirmek olmadı.Doğuş gibi bir grup Rusya'ya spiker - yorumcu göndermekten neden imtina eder merak ettim .
* Neticede ;
- Rakibin gücü (Sue Bird bile kadroya alınamadı.Stepanova 2 dk.süre aldı),yatırımı,salon / seyirci avantajı.
- Fenerbahçe'nin artık ''Kötü genlerinden biri '' haline gelen ''Final Kaybetme Sendromu''
- Cappie ve Birsel'in olağanüstü kötü performansı 
 ile Şampiyonluğu kaybettik.
  * Bir kez daha SAĞLIK OLSUN der TEBRİK EDERİM.SENEYE İNŞAALLAH KUPA'YI ALIRIZ.

2 yorum:

 1. Sağlık olsun. Hepsini yürekten kutluyoruz. Buralara kadar gelmekte büyük başarı. 7 senedir son 8 içindeyiz.. son iki sene 4. lük ve ikincilik.. Bence gayet iyi yoldayız.. ikisi avrupa pasaportlu 4 amerikalı ve Sue Bird var kadroda.. Gerçekten basketbol tarihinin gördüğü en iyi kadro.. İşimiz çok zordu maçtan önce biliyorduk.. Sağlık olsun.. HEpsini seviyoruz.. İyi 2-3 takviyeyle seneyede buralarda olmayı umuyoruz.. Emek veren herkese teşekkürler.. Güzel yazıların için sana da teşekkürler Gürol. İnşallah seneye..

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Cem Merhaba.Değerli katkın için çok teşekkürler.
  Özlemiştim yorumlarını :))
  Bırakmıştım biliyorsun ama dayanamadım Kraliçeler için.
  Sağlık Olsun gerçekten de.Bu BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜN sonunda O KUPA GELECEK MÜZEYE inşaallah.

  YanıtlaSil