2 Temmuz 2011 Cumartesi

''Peri Masalı'' FİNALDEYİZ : 62-68 !!!!!!!!!!!!!!!!!


Polonya’da düzenlenen 2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Kadın Takım’ımız, yarı finalde Fransa ile karşılaştı. Normal süresi 60-60 berabere biten mücadelede Millilerimiz, uzatma periyodunda potasında 2 sayıya izin vererek 62-68 galip ayrıldı ve finalde Rusya’nın rakibi oldu. Potanın Perileri 3 Temmuz Pazar günü TSİ 21.30’da şampiyonluk için Rusya ile karşılaşacak.

Muhteşem zaferin özet görüntüleri için tıklayınız

Maça Millilerimiz, Nevriye Yılmaz ve Nevin Nevlin’in, Fransa ise Florence Lepron’un basketleri ile başladı. Ribaundlarda ilk dakikalarda etkili gözüken rakibi karşısında 5. dakikayı A Milli Kadın Takımımız, 7-8 önde geçti. İkili oyunlarla kolay sayılar bulan Ay Yıldızlılar, Birsel Vardarlı-Nevin Nevlin ikilisinin basketleri sonrasında yakaladığı 12-0’lık seri ile farkı 7’ye çıkarttı (7-14). Endene Miyem ile suskunluğunu bozan Fransa, Emilie Gomis ve Edwige Lawson ile 3 sayılık basketler buldu. İlk periyodu Ay Yıldızlılar, Tuğba Palazoğlu’nun basketi ile 15-16 önde tamamladı.

İkinci periyoda iki takım da karşılıklı basketlerle başladı. Birsel Vardarlı ve Nevin Nevlin’in hücumdaki etkili oyununa Işıl Alben de 3 sayı çizgisinin gerisinden katkı verince 14. dakika 22-27 üstünlüğümüz ile geçildi. Etkili savunmasının yanı sıra hücumda boyalı alanı iyi kullanarak rakibinin direncini kıran Ay Yıldızlılar, Işıl Alben’in 3 sayılık basketi ile farkı 10 sayıya çıkarttı (26-36). Fransa arka arkaya buluğdu sayılarla soyunma odasına farkı eriterek girmek isterken, Birsel Vardarlı’nın basketine engel olamadı ve Millilerimiz, ilk yarılı 31-38 önde kapattı.

Üçüncü periyoda Fransa, Celine Dumerc- Jennifer Digbeu ikilisinin sayıları ile başladı. Serbest atışlardan Nevin Nevlin ile ikinci yarının ilk sayılarına ulaşan A Milli Kadın Takımımız, Emilie Gomis’in 3 sayılık basketine engel olmadı ve Fransa farkı 2 sayıya indirdi (38-40). Nevriye Yılmaz’ın da devreye girmesiyle Ay Yıldızlılar, rakibinin skorda dengeyi kurma çabalarını sonuçsuz bıraktı. Şaziye İvegin’in bulduğu 3 sayılık basket ile Millilerimiz farkı tekrar 9 sayıya çıkartırken, son periyoda da 42-49 önde girdi.

Final periyoduna Edwige Lawson’in içerden ve dışarıdan bulduğu basketlerle başlayan Fransa, 3 dakika boyunca potasında sayıya izin vermedi. Nevin Nevlin ile suskunluğunu bozan Potanın Perileri, son 5 dakikaya 48-51 önde girdi. Serbest atışlardan skor bularak farkı 1 sayıya indiren rakibi karşısında Nevriye Yılmaz ile skor avantajını elinde tutmayı başaran Millilerimiz, Emilie Gomis’in sayılarına engel olamadı ve son 3 dakikaya Fransa 1 sayılık üstünlükle girdi (54-53). Nevriye Yılmaz- Birsel Vardarlı ikilisinin sayılarına 3 sayılık basketlerle yanıt veren Fransa, Birsel Vardarlı’yı durdurmakta zorlandı. Son 30 saniyeye 60-60’lık eşitlikle girilirken, son hücumda Ay Yıldızlılar, faul ile durduruldu. Birsel Vardarlı serbest atışlardan sayı üretemeyince maçın normal süresi bu sonuçla tamamlandı.

Uzatma periyodunda iki takım da hücumda zorlanırken, Işıl Alben’in 3 sayılık basketi ile Millilerimiz, 44. dakikada 62-64 ile 2 sayılık avantajı elde etti. Fransa’nın üst üste hücumlardan boş dönmesinin ardından Nevin Nevlin ile bir basket daha bulan Ay Yıldızlılar, Nevriye Yılmaz’ın sayıları ile maçtan 62-68 galip ayrıldı.

FRANSA(62): Isabelle Yacoubou-Dehoui 4 (2 ribaund), Endene Miyem 4 (5 ribaund), Clemanca Beikes (4 ribaund, 1 asist), Sandrine Gruda 4 (8 ribaund, 2 asist), Edwige Lawson 12 (4 ribaund, 4 asist), Celine Dumerc 4 (5 ribaund, 4 asist), Jennifer Digbeu 6 (1 ribaund, asist), Emilie Gomis 24 (9 ribaund), Florence Lepron 4 (3 ribaund),

TÜRKİYE (68): Tuğba Palazoğlu 2 (3 ribaund, 4 asist), Seda Erdoğan, Birsel Vardarlı 14 (3 ribaund, 5 asist), Nevin Nevlin 23 (8 ribaund), Işıl Alben 9 (5 ribaund, 2 asist), Nevriye Yılmaz 17 (11 ribaund, 3 asist), Şaziye İvegin 3 (4 ribaund, 3 asist), Bahar Çağlar

1.PERİYOT: 15-16
2.PERİYOT: 16-22
3.PERİYOT: 11-11
4.PERİYOT: 18-11
UZATMA: 2-8

 


Pota’nın Perileri’nin yarı finaldeki zaferine tam sayfa ayıran Habertürk Gazetesi “Altın Kızlar” manşetini atarken, Sabah Gazetesi “Finaldeyiz” başlığını kullandı. Akşam Gazetesi de Fransa galibiyetini okurlarına “Avrupa’nın Perileri” manşetiyle duyurdu. Posta Gazetesi’nde “Türkiye'nin Gururu Periler” başlığı yer alırken, Cumhuriyet, “Periler Tarih Yazdı”, Radikal ise “Bu ‘Peri’ Masalı Hiç Bitmesin” ifadelerine yer verdi. Türkiye Gazetesi de dikkat çekici “Perişan Ettik” başlığını kullandı. Güneş Gazetesi ise "Harika Periler" manşetiyle çıktı.
nnnbb
  NE DEDİLER ?

Turgay Demirel “Oyuncularımız kazanmayı o kadar çok istiyorlardı ki tüm enerjilerini sahaya koydular. Mükemmel bir gayretle gerçekten olağanüstü bir iş başardılar. Hatta maçın bitimine 7 saniye kala kaçan serbest atışlar olmasa belki uzatmaya da gidilmeyecekti. Fakat ben uzatmaya da kalsa kazanacağımıza inanıyordum, çünkü bu kadar büyük bir mücadele sonunda kaybetmek çok trajik olurdu''

A Milli Bayan Takım Sorumlusu Jülide Sonat, “Çok uzun süren bir zaman diliminde bu işe inanarak hazırlandık. Bu jenerasyon zaten bu başarıyı hedeflemişti. Bize inanlara ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tüm ülkenin desteğini turnuva boyunca arkamızda hissettik. Federasyonumuz bize her zaman büyük destek verdi. İddialı konuşuyorum daha işimiz bitmedi. İnşallah altın madalyayı alıp ülkemize döneceğiz. Turnuvaya iyi başlamadık ama zorlu bir gruptan çıktık. Öyle ki bu gruptaki 3 takım sizin de gördüğünüz gibi madalya şansı elde etti. Biz artık buraları oynamayı da öğrendik. Pazar günü altın madalyayı alıp, direk olimpiyatlara gitmeyi istiyoruz. Ülkemizde düzenlenecek 2014 Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası öncesinde bu başarıları elde etmek çok güzel. Türkiye’de kadın basketboluna emek veren herkesin bu başarıda emeği var ve hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Antrenör Ceyhun Yıldızoğlu bu maçla ilgili olarak yaptığı açıklamada akıllı oynadıklarını belirtirken, “Bu akşam çok özel bir takıma, bir şampiyona karşı oynadık. Özellikle uzatma periyodunda savunma düzenimizde birçok değişiklikler yaptık ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Tüm oyuncularım ellerinden gelenin en iyisini yaptılar, fedakarlıkta bulundular ve dün olduğu gibi bugün de savaştılar. Akıllı oynadılar. Çok mutluyum. Tarihimizde ilk kez final oynayacağız. Bunu hak ettiğimizi düşünüyorum” dedi.

Şampiyona öncesinde hedeflerine inanarak ulaşacaklarını bildiklerini de sözlerine ekleyen Yıldızoğlu, "Gerçekten hissederek, inanarak çalışarak bu hedeflere ulaşabileceğimize inanıyorduk. Bu duruma gelmeyi bu inanmışlığın bir sonucu olarak görüyorum. Bugün de geri adım atmadık yarın da geri adım atmayacağız. Sonuç ne olursa olsun biz bir kere sonuca odaklandık. Tamamı ile odaklandığımız şeyi Türk kadın basketbolunun yerinin nerede olduğunu önce kendimizin hissetmesi sonra da etrafımıza hissettirebilmek olarak gördük. Arkamızdan gelecek kuşaklara da iyi bir yer bırakmak istedik dolayısı ile biz bütün mücadelemizi bunun için yapıyoruz. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Sonuç bizim için önemli değil. Biz bizi seyredenleri, bize inananları gururlandırmayı ve Türk kadın basketbolunun geldiği noktayı kendi oyuncularımız ile göstermek istiyoruz. İnşallah pazar günü de bunu en iyi şekilde yapabileceğimize inanıyorum. Hiçbir eksiğimiz yok, yorgunluk, sakatlık gibi. Çünkü bunları aşabildiğimiz zaman başarılı olabileceğimize inanıyoruz"

A Milli Kadın Takım Menajeri Canan Erdoğan, “Oyuncularımızı yetiştiren ailelere ve antrenörlere teşekkür ediyorum. Burada Türkiye Basketbol Federasyonu ve kulüpler bazında büyük bir emek var. Kadın basketbolunun geldiği nokta açısından da çok önemli bir yer elde ettik”

Mücadeleyi 2 sayı- 3 ribaund- 4 asist ile tamamlayan Tuğba Palazoğlu, “Gerçekten de çok büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Ülkemizin bizim arkamızda olduğunu biliyoruz. Onların desteği için teşekkür ediyoruz. Destekleri ve dualarıyla buraya geldik. Şimdi Rusya ile karşılaşacağız. Rakibimiz çok tecrübeli oyunculardan kurulu bir ekip. Onlar da bizim gibi turnuvaya kötü başladılar. Ancak biz Pazar günü oynayacağımız karşılaşmada onlara ne kadar iyi olduğumuzu göstereceğiz” dedi.

Fransa karşısında alınan galibiyetin muhteşem bir zafer olduğunu söyleyen Yasemin Horasan ise “Tek kelimeyle muhteşem bir iş çıkarttık. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bu takımla gurur duyuyorum. Gerçekten bu başarıyı hak ettik. Şimdi Rusya ile oynayacağımız final maçını düşünmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Gülşah Akkaya da inanılmaz bir galibiyet elde ettiklerini söylerken, “Türk basketbolu için bu galibiyetin ne anlama geldiğini biliyorum. Gerçekten de bu muhteşem bir zafer” açıklamasında bulundu.

 FRANSIZLAR NE DEDİ ?
A Milli Kadın Takım’ımızın 68-62’lik skorla geçip 2011 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda finale yükseldiği Fransa’da antrenör ve oyuncular, zorlu mücadeleyi değerlendirdi.

Son şampiyon Fransa’nın başantrenörü Peter Vincent maçtan sonra, “Daha akıllı oynamalıydık. Maçın sonlarında aşırı agresiftik. Bazı şutları savunmak imkansızdır ama çok fazla hata yapıp onları serbest atış çizgisine yolladık” şeklinde konuştu.

Takım kaptanı Edwige Lawson
ise, “Türkiye’yi tebrik ediyorum. Çok iyi bir oyun çıkardılar. Uzatmada önemli fırsatlar yakaladık ama bunları değerlendiremedik” dedi.

Oyunculardan Enden Miyem de kendileri için bunun çok zor bir durum olduğunu ifade ederek şu sözleri kullandı: “Finale çıkmak için tamamen konsantre olmuştuk ama maçı uzatmaya taşımamıza rağmen başaramadık. Sonucu küçük detaylar belirlese de kazanacaklarından hiç şüpheleri yoktu. Şimdi bronz madalya için oynayacağız.”

Kaynak: L’Equipe
Kaynak: L’Equipe

*********************************
İNANCIN ZAFERİ & BU İŞ YÜREK İŞİ
* Tebrikler Periler,tebrikler teknik heyet ve seyirciler,tüm emeği geçenler.
* Evet bir kez daha tarihe tanıklık ettik.Bayan basketbol tarihimizde ilk kez finale çıktık.
* Bu başarı belki de herkese sürpriz geliyor,hatta maçı anlatan yumuşak sesinden nefret ettiğim İsmail Şenol'ın habire abartarak çok büyük sürpriz yapıyoruz diye devamlı gereksiz cümleleri oldu ama gerçek öyle değil tabii.
* Sevmesekte hakkını teslim etmek lazım Turgay Demirel'in büyük destekleri oldu.2000 yılından bu yana büyük bir ivme gösterdi Türk Bayan Basketbolu.2000 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonasında 4.olan 1980 doğumlu jenerasyondan Nevriye,Şaziye,Esmeral,Tuba ve Yasemin ile başlayan kadro oluşumu Birsel,Bahar,Işıl ,Newlin'in devşirilmesi ve diğerleri ile buraya kadar geldi.Bugünkü kadroda Esmeral, Kübra Siyahdemir,Gülşah Gümüşay,Bahar Yapar gibi isimler de yok daha.
* Dediğimiz gibi en az 10 yıllık bir çalışmanın sonucu geldik buralara.Ki devam edecek çünkü Turgay Demirel federasyonu 2014 Dünya Şampiyonasını da Türkiye'ye aldı.
* İnşaallah Şampiyon olacağız ve 2012 Olimpiyatlarına direk gideceğiz.Aksine düşünmek bile istemiyoruz ama olmazsa da Avrupa 2.liği ve Olimpiyat Elemeleri oynama hakkı da büyük başarıdır.
* Turnuvaya zor bir grupta kötü başlamamıza rağmen ''göç yolda düzülür'' hesabı giderek toparlandık ve iyiye gittik.Dar rotasyonla oynamamızın getirdiği yorgunlukları ortaya yürek ve azim koyarak aştık.
Gerçekten de bu iş yürek işi.İnancın zaferi.
* Karadağ gibi fizik üstünlüğü olan bir takımı savaşarak safdışı bıraktıktan sonra hiç dinlenmeden bu kez aynı şekilde fizikli ve bu kez atletik ,aynı zamandan daha geniş rotasyonla oynayan  Fransızlara karşı işimiz hiç kolay değildi.Ancak kızlar gene savaşarak hem de 40 değil 45 dakika olağanüstü çaba ile zafere ulaştılar.Bakın Endene Miyem zaten ne güzel özetlemiş olayı ; ''Sonucu küçük detaylar belirlese de kazanacaklarından hiç şüpheleri yoktu''
* ''Zafer İnananların'' demişler,''Allah çalışana yardım eder'' aynı şekilde.İşte son çeyrekte Birsel'in son saniyede savurduğu çengel üçlük atışın ve turnikenin girmesi - 2 serbest atışı kaçırsa da - ilahi adaletin belirtileriydi belki de.
* Maça Fransızlar klasik penetrelerle başladı.Şaziye savunmada aksadı bu anlarda.Dün zaten yorgunluğu çok  açık belli oluyordu.7-2'de sanırım mola aldık ve CY önlemi aldı,sonrasında müthiş bir seri ile 14-7 öne geçtik ve hep öyle götürdük.Son çeyrekte Fransa'nın son gayreti ve onların da beklenmedik üçlükleri ile maç ortaya geldi.Birsel son çeyrekteki müthiş gayreti - faul problemine rağmen - şansının da yardımı ile attığı üçlük ve turnike ile maçı kazanacak duruma getirdi ama 7 saniye kala kaçırdığı 2 serbest atışla kaçınılmaz trajedi gene mi ? dedirtti fakat uzatmada da tempomuz iyiydi.Ne yalan söyleyeyim uzatmaya gidince ümidim azalmıştı.Çünkü geriden gelen her zaman avantajlıdır,biz de yorgunluk had safhaya ulaşmıştı,Birsel 4 faulle oynuyordu,Fransızlar moralli ve daha geniş rotasyonla oynuyordu.Ama son Şampiyon olmalarına rağmen çok basit hatalar yaptılar ve bizim savunmamızı aşamadılar.
* Ceyhun Yıldızoğlu'nu eleştirdik zaman zaman ama hakkını da verelim.Bir kere savunmayı çok iyi oturttu.Savunma çeşitlemeleri ve yardım savunması çok yerindeydi.Ayrıca Newlin'i şaha kaldırması çok önemliydi.Nevriye - Newlin 2 uzun sistemi fizikli,sert Karadağ ve Fransızlar karşısında iyi tuttu.Newlin ikili oyunlarda çok etkili oldu.Ayrıca tempoyu arttırmak için 3 kısa Birsel,Işıl,Tuba 'yı kulanması da artılarıydı.
*Turnuva boyunca sezonu az oynama fırsatı bularak iyi geçirmemiş Newlin ve Şaziye'den ne üst düzey verim alması çok iyi işti.
* Tartışmasız maçın MVP'si Newlin'di.43 dk.da 23s.8r.14/10 % 71.4 gibi çok yüksek ikilik yüzdesi ile oynadı.
* Işıl Alben'de çaldığı kritik top ve 2 dk.kala attığı 3'lük ile Newlin,Birsel ve Nevriye'den sonra maçın kaderini etkileyen isim oldu.İşte böyle işini yapsın ,abuk subuk rakip takım taraftarlarını tahrik edecek gerksiz işlerden kaçınsın biz de alkışlayalım.Zorla kimseye antipati duymuyoruz ki.
* Son olarak finale Rusya maçına gelince ; 
1 gün aranın olması çok iyi oldu.İyice dinleneceğiz.Grupta iyi konsantre  olamadığımız maçı 15 sayı ile kaybetmiştik ama bu ölçü değil.Kazanma şansımız yüksek favori onlar olsa da.Hedeflerimize ulaştık,bu saatten sonra kaybedecek hiç bir şeyimiz yok,aksine kazanacak çok şeyimiz var.Stresli olan biz değil onlar olacak.Biz rahat çıkacağız maça ve buraya kadar yaptıklarımızı yapmamız yeter.Yani kapasitelerinin en üstünü verecekler,yaptıkları gibi.

* BAŞARILAR PERİLER.GAZANIZ MÜBAREK OLSUN !!!!!!!!!!!

2 yorum:

 1. merhaba dostum ınan kafayı yemek uzereyım oligarsi içi hesaplasmalardan en buyuk zararı bız gorecez nolacak yok mu bı cıkar yolu bu işin??

  YanıtlaSil
 2. Merhaba dostum.Hoşgeldin.
  Aynı durumdayım,anlayabiliyorum seni.
  Aynen dediğin gibi hem öyle bir güçler savaşı hem menfaatlar savaşı.650 m.dolarlık ihalede Aziz Yıldırım Cemaat'e hayır demiş,çıkış noktası bu diyorlar.
  Aziz Yıldırım uzlaşmaya varım derse belki bir şey olur ama yoksa kalemi-miz kırılmış ne yazık ki.
  Hayırlısı Olsun diyelim ...........

  YanıtlaSil