24 Aralık 2010 Cuma

Taurasi konusunda resmi açıklamalar sonunda geldi.


TBF'den Diana Taurasi Hakkında Basın Açıklaması
24.12.2010

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan Fenerbahçeli oyuncu Diana Taurasi ile ilgili basın açıklaması.

Basınımızda çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

Hacettepe Üniversitesi laboratuarından yasaklı madde kullanımı ile ilgili gelen bir raporda, ön bulgu olarak TKBL’nin oyuncuları arasında yer alan Diana Taurasi’den, 13 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Üniversitesi ile Fenerbahçe takımları arasında oynanan 4. hafta müsabakası sonrasında yapılan rutin kontrollerde alınan idrar örneğinde WADA’nın yasaklı uyarıcı maddeler listesinde yer alan ‘Modafinil’e rastlandığı ifade edilmektedir.

Söz konusu raporu dikkate alan Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, TBF Dopingle Mücadele Yönergesi ve diğer ilgili yönetmelikler çerçevesinde yapılacak değerlendirme sonuçlanana ve ilgili dosya hakkında nihai karar verilene kadar Diana Taurasi’nin idari tedbirli olarak müsabakalara katılmamasını kararlaştırmıştır.

Sağlık, Hukuk ve Disiplin Kurulları konuyla ilgili olarak sporcunun hakları da gözetilerek yönetmelikler çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

B-numunesinin açılması dahil süreç tamamlandığında, yönergeler doğrultusunda kesin karar verilecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.


Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz.

Türkiye Basketbol Federasyonu


Modafinil Nedir?

Modafinil uyku halini azaltan ve uyanıklık halini (uykusuzluğu) destekleyen, ayık kalmaya yardımcı olan bir ilaçtır. Modafinil’in uyanıklık sağlayıcı etkisini kesin olarak nasıl oluşturduğu bilinmemekle birlikte vücuttaki bazı kimyasalları etkileyerek çalıştığı düşünülmektedir. Söz konusu madde; genel olarak günün herhangi bir saatinde ortaya çıkan önüne geçilmez derecede güçlü uyuma gereksinimi ile belirgin hastalık (narkolepsi), neden kaynaklandığı bilinmeyen aşırı uyuma durumu, vardiyalı çalışma kaynaklı uyku bozuklukları, uyku sırasında hava yollarının tıkanmasına veya solunum kaslarının yetersizliği ve benzeri rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır.


****************

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımızın 13 Kasım 2010 tarihinde Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde İstanbul Üniversitesi'ne karşı oynadığı mücadelenin ardından kura sonucu Diana Taurasi ve Anna Vajda'dan doping testine girmeleri talep edilmiştir. İki oyuncumuzdan Anna Vajda'nın testi negatif Diana Taurasi'nin test sonucu ise pozitif çıkmıştır.

Bunun üzerine Diana Taurasi "b" numunesinin de açılması talebinde bulunmuştur. 2 veya 4 Ocak 2011 tarihinde söz konusu numune de hukukçular eşliğinde açılacaktır. Taurasi'nin avukatı da yaptığı açıklamada "b" numunesinin de açılmasının ardından Diana'nın herhangi bir doping maddesi almadığının ortaya çıkacağını söylemiş sporculuk hayatı boyunca da bu tür maddelerden her zaman uzak durduğunu hatırlatmıştır.

Taurasi'nin pozitif çıkan ilk test sonucu sporcunun gizlilik ilkesi hakkı ve bu hakkını kullanmak istemesi üzerine duyurulmamış ancak bu ilke ihlal edilerek doping iddiası basında yer almıştır. Taurasi gizlilik ilkesinin ihlal edilmesinden ve henüz sonuçlar belli olmadan kendisinin doping kullanmış olduğu ile ilgili iddiaların basında yer almasından son derece rahatsızdır. Kulübümüz de gizlilik ilkesinin ihlal edilmiş olmasından dolayı rahatsızlık duymakta ve nihai test sonuçlarını beklemektedir.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ


 Basında yazılanlara da bir bakalım ;

Taurasi doğruladı!


24 Aralık 2010 09:24 | NTVSpor.net


Fenerbahçe´nin yıldız basketbolcusu Diana Taurasi‚ avukatı aracılığıyla doping testinin pozitif çıktığını doğruladı. Tedbilrli olarak TBF Disiplin Kurulu´nda olan Taurisi´nin B numunesinden çıkacak sonuç merakla bekleniyor.
Taurasi doğruladı!


Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden Fenerbahçe´de‚ Diana Taurasi‚ avukatı aracılığıyla doping testinin pozitif çıktığını doğruladı. 28 yaşındaki Taurasi´nin avukatı Howard Jacobs‚ Taurasi´nin A numunesinden çıkan sonucun geçtiğimiz hafta içinde pozitif çıktığını ve tedbirli olarak TBF Disiplin Kurulu´na sevk edildiğini söyledi. Taurasi sarı-lacivertlilerin oynadığı son üç maçta forma giymemişti.


"B NUMUNESİNİN SONUÇLARINI BEKLİYORUZ"
Avukat Jacobs‚ testte hangi maddeye rastlandığını açıklamazken yalnızca "steroid ya da keyif verici bir madde" olmadığını vurguladı. Jacobs "Henüz A numunesi açıldığı için bu aşamada bir şey söylemek istemiyorum. Bir şekilde bu bilgi Türkiye´de sızdırılmış. Biz B numunesinden gelecek sonuçları bekliyoruz." dedi.


KARİYERİ BAŞARILARLA DOLU
Dünyanın en iyi kadın basketbolcusu olarak gösterilen Diana Taurasi‚ WNBA´de iki şampiyonluk yaşamış ve en değerli oyuncu ödülünü kazanmıştı. ABD Milli Takımı´nın da formasını giyen yıldız basketbolcu‚ iki olimpiyat bir de dünya şampiyonluğu elde etmişti.


"TAMAMEN TEMİZE ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ"
Taurasi´nin suçsuz olduğunu savunan avukatı‚ "Tüm kanıtlar açıklandıktan sonra Diana´nın tamamen temize çıkacağına inanıyoruz. Tek üzüntümüz bu süreçte bir görevlinin‚ gizli kalması gereken bir bilgiyi açığa çıkarması oldu." dedi. Jacobs ayrıca Diana Taurasi´nin 10 yıllık basketbol kariyeri boyunca hiçbir doping testinin pozitif çıkmadığının altını çizdi.


Daha önce adı hiçbir doping olayına karışmasa da‚ Diana Taurasi 2009 yılında alkollü araç kullandığı için bir gün hapis yatmış ve WNBA yönetimi tarafından iki maç cezaya çarptırılmıştı. 

ntvspor.net

Fenerbahçenin süper basketbolcusu Diana Tauraside çıkan maddenin modafinil adlı çok güçlü bir uyarıcı olduğu belirlendi. Modafinil içeren ilaçlar Türkiyede ortalama 100 dolara satılıyor.


FENERBAHÇE Kadın Basketbol Takımının ligde İstanbul Üniversitesi ile oynadığı maçtan sonra yapılan kontrol sonrasında yasaklı madde kullandığı belirlenen Diana Tauraside çıkan maddenin modafinil olduğu belirlendi. Modafinil maddesinin‚ özellikleri itibariyle geçen yıl Efes Pilsenli Kerem Gönlümde çıkan Cathinee çok benzediği ancak ondan çok daha ağır olduğu belirtiliyor. Taurasinin ABDde sporcular için yasak olmaması nedeniyle bu ilacı günlük yaşamda da kullandığı kaydedildi. A numunesinin pozitif çıkmasının ardından F.Bahçenin son 2 resmi maçında oynamayan Taurasinin durumu için B numunesinin sonuçları bekleniyor. Sonuç yine pozitif olduğu taktirde ABDli basketbolcuya ceza verilecek. Haberin medyaya sızmasının‚ Taurasiye verilecek cezanın hafifletilmesini sağlayacağı öğrenildi. Modafinil içeren ilaçlar ABDde 170 dolar‚ Türkiyede ise 100 dolar civarında fiyatlara satılıyor.


Modafinil nedir?


ÇOK güçlü bir uyarıcı olan modafinil‚ uyku halini azaltıp uyanıklık durumunu (uykusuzluğu) destekleyen ve ayık kalmaya yardımcı olan bir madde. Ayrıca zekayı da güçlendiriyor. 


Hürriyet

Taurasi yandı!
İlk doping testi pozitif çıkan ünlü yıldız, 2. numuneden ‘mucize’ çıkmazsa 2 yıl men cezası alacak!
Fenerbahçe kadın basketbol takımının WNBA’li yıldızı Diana Taurasi’nin zamansız “firarının” altında, sonucu “pozitif” çıkan doping testinin yattığı ortaya çıktı.
Basketbol şubesinin yokluğunu bir süredir “izin hakkını kullanıyor” ve “hafif sakatlığı var, dinleniyor” gibi bahanelerle gizlediği WNBA’li oyuncudan, ligdeki İstanbul Üniversitesi maçı sonrası alınan idrar örneğinin, “uyarıcı” özelliği olan yasaklı madde içerdiği belirtildi. Dikkat eksikliğini gidermek amacıyla kullandığı bir ilaçta bulunan yasaklı maddenin “uyarıcı” içeriği nedeniyle 28 yaşındaki tecrübeli oyuncunun WADA yönetmelikleri gereği 2 yıl ceza alma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ve 2. numunenin de pozitif çıkması halinde en az 2 yıl süreyle
Türkiye’de ve FIBA kapsamındaki uluslararası müsabakalarda yer alamayacağı ifade edildi. Ancak Taurasi, ülkesi ABD’de ve yine FIBA tarafından verilen cezaların geçerli olmadığı bazı deniz aşırı ülkelerde forma giyebileceği vurgulandı.


BİR ÇUVAL İNCİR BERBAT OLDU
Bu sezon Kadınlar Avrupa Ligi’nde fırtına gibi esen ve yenilmezliğini koruyan, Final-Four’un ve hatta şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Fenerbahçe’de bu beklenmedik gelişme adeta şok etkisi yarattı. WADA kurallarına göre 2. numune açıklanana dek “beklemede” kalan ve konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınan Sarı-Lacivertli kulübün bu duruma vereceği reaksiyon merakla bekleniyor.


KONTRATI FESHEDİLECEK
Taurasi’den alınan idrar örneğinin 2. numunesinin de pozitif çıkması halinde, WNBA’li oyuncu ile yaptığı sözleşmede yer alan bir madde işlerliğe koyulacak. Fenerbahçe Kulübü, Taurasi’nin 2 yıl ceza alması halinde uygun gördüğü takdirde kontratı tek taraflı fesh edip, herhangi bir ödeme yapmadan ünlü yıldızla yollarını ayırabilecek. Bu arada, Kadınlar Ligi All Star aday kadrolarını açıklayan Basketbol Federasyonu’nun Taurasi’ye pozitif çıkan doping testi nedeniyle yer vermediği
ifade edildi.
Habertük


Taurasi yandı


Fenerbahçe Bayan Takımı'nın yıldızı Taurasi'de yasaklı madde tespit edilmesi üzerine, ne kulüp ne de federasyondan 'çıt' çıkmadı. İddialar arasında, ABD'linin keyif verici madde aldığı bulunuyor.


Fenerbahçe, Dünya’nın en iyi basketbolcusu olarak nitelendirilen Diana Taurasi’yi transfer edip Avrupa Şampiyonluğu hedefi ile yola çıkarken, gelen şok haber camiayı sarstı. Son iki maçta forma giymeyen Taurasi’nin, İstanbul Üniversitesi ile oynanan maçtan sonra yapılan testte verdiği doping örneğinde yasaklı maddeye rastlandığı idida edildi.


Mahkemeye gidebilirler


Konu üzerine Fenerbahçe Kulübü hiçbir açıklama yapmazken, yasa gereği ‘gizlilik maddesi’ delindiği için Basketbol Federasyonu’nu mahkemeye vereceği öğrenildi.


En fazla 3 ay ceza alır


B numunesi açılmadan oyuncunun haklarını korumak için, A numunesi ile alakalı bilginin açıklanmaması gerektiği belirtilirken, Basketbol Federasyonu Asbaşkanı Ali Özsoy, “Konuyla Sağlık Kurulu ve Doping Merkezi’nin bulunduğu Haccetepe Üniversitesi ilgileniyor. Onlardan gelecek rapor doğrultusunda hareket edeceğiz. Bunlar hassas konular” dedi. Öte yandan, Taurasi’nin performans artırıcı madde alma gereksinimi olmadığı tüm kamuoyunun genel kanısı olarak görülürken, ABD’linin daha önce bir çok vatantaşında çıktığı gibi keyif verici (esrar vb.) madde kullanmış olabileceği iddia ediliyor. Taurasi’nin keyif verici madde aldığı tespit edilirse, en fazla 3 ay ceza alması bekleniyor.


Gökhan German - Fanatik


O madde kokain mi

Doping testinde yasaklı maddeye rastlanılan Taurasi için Ocak'ta açılacak 2. numune bekleniyor. Testte çıkan madde için kokain iddiası gündeme bomba gibi düştü. 2. numune de pozitif çıkarsa ABD'li yıldız Avrupa'da 2 yıl forma giyemeyecek

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı'nda Diana Taurasi şoku yaşanıyor. Sezonun en flaş transeri olarak Sarı-Lacivertli kadroya sezon başında dahil olan ve son 3 resmi maçta forma giymeyen ABD'li yıldızın sırrı da ortaya çıktı! Yıldız basketbolcunun yaklaşık 40 gün önce Fenerbahçe'nin İstanbul Üniversitesi ile oynadığı maçta yasaklı madde kullandığı belirlendi.


CEZASI ÇOK AĞIR
Ocak ayında 2. numunenin de açılacağı ve o numune de pozitif çıkarsa Taurasi'nin 2 yıl Avrupa'nın hiçbir takımında oynayamayacağı belirtildi.


RESMİ AÇIKLAMA YOK
Performans ve kişilik olarak Taurasi'nin bilerek doping yapacağına inanmayan Sarı-Lacivertli yönetim soruşturmayı yakından takip ederken bu maddenin nasıl alındığı konusunda da araştırmalar yapılıyor. Testte çıkan maddenin kokain olduğu iddia edilirken, henüz resmi açıklama yapılmadı.


ajansspor.com

 **************************************************
 Görüldüğü gibi ortalık toz duman.Ve fena halde can sıkıcı.
  Belliydi zaten bir sıkıntı  ve garip durum olduğu.Kulüp önce hafif sakatlığı nedeniyle yok dedi,sonra 10 günlük noel iznine gitti dedi.Bu arada son derece gereksiz ve anlamsız bulduğum Penny ile lezbiyen ilişkileri olduğu ama kulüpte bunun sorun olduğu ve bu nedenle sıkıntı olduğu yayıldı.(Bunun saçma ve alakasız olduğu bu olayla ortaya çıktı zaten)
 Neticede bir kez FB taraftarının maküs talihi olan ve genlerimizde olan ''kursağımızda kalma'' laneti gene yakamıza yapışmış durumda.
 Böyle bir Dünya Yıldızı getiriyorsun ,pamuklara sarıp sarmalaman lazım ama düştüğü ve düşürüldüğümüz duruma bakın.Eziklerin kıçları tavana vurmuş durumda.
 Diana'nın doping yani performans arttırıcı bir madde kullandığını - hele ki İÜ gibi bir maçta - hiç sanmıyorum.10 yıldır üst düzey basketbol oynayan ve defalarca doping kontrolüne girip çıkmış bir basketbolcu bunu yapmaz.
 Ya belirtildiği gibi Amerika'da yasak olmayan Avrupa'da da 2009'da yasak listesine girmiş Modafinil (Uykusuzluğu destekleyen ilaç)'i bilmeden aldı.Ki dikkat etmesi gerekirdi.
Ya da keyif verici - Amerikalı sporcularda sık rastlanılan - bir madde almış olsun.
 Bir diğer iddia da soğuk algınlığı nedeniyle doktorun verdiği Sudafed'in içinde uyarıcı madde.
Bu vahim.Doğruysa Doktor'un mesleki kariyeri bitirilmeli.
 Dileyelim keyif verici madde olayı olsun.Bjk'li Mire Chatman gibi 3 Ay ile yırtsın.
 Ha bu durumda da benim tavrım olumsuz olur çok kişinin aksine.Gerçi Daum'a kokainci deyip,sonra göreve getiren Aziz Yıldırım bunu da kabullenir ya.
 Tabii olayda bir komplo da olabilir.Özellikle karşımızda yılların ezik makyavelist camiası gs varken.
 P.Karşıyaka maçından sonra yaptığımız açıklamadan sonra böyle bir haberin sızdırılması da pis kokular getiriyor burnumuza TBF ile ilgili.Madem öyle,buyrun şöyle hesabı yani.
 Öyle veya böyle ''Avrupa Şampiyonluğu hayallerimiz'' suya düşecek gibi görünüyor.
F4 yapabileceğimize inanıyorum Onsuz da ayrı ama.
 Avukatı Howard Jacobs'un iddialı açıklamaları
 A numunesinin test sonuclarinin dogruluguyla ilgili ciddi suphelerin oldugu ve B numunesinin testiyle beraber Diana´nin aklanacagindan en ufak bir suphesi olmadigi. ve A numunesini test eden Ankara'daki labaratuvar'ın WADA tarafından askıya alınması biraz yüreğimize su  serpiyor ama bakalım.
B numunesi başka bir yerde yapılacak.Ha farklı sonuç çıkma ihtimali % 1 bile değil ama belli olmaz diyelim.Daha önce Cappy Pondexter'da böyle bir yanılgı olmuştu.A (+),B (-) çıkmıştı.
 İnşaallah bu da öyle olur diyelim.
  Benim düşüncem ,ceza alırsa - herhangi bir komplo olmadığı kanıtlanırsa - sorumlularla birlikte yolların ayrılması yönündeydi ama gene nihai sonucu beklemek lazım.
Bilmeden uykusuzluğu gidermek için aldıysa tamam da yasaklı keyif verici maddeyse yollar ayrılmalı.
  Ha bu arada bayram yapan bilimum ezik tayfasına da buradan selamlarımı gönderiyorum.
Boşuna sevinmeyin kaderiniz değişmez.
Doping Pilsen'in Cathine konusu ile bağdaştırılmak isteniyor kasıtlı olarak ,yuhhh diyorum.
Orada organize performans arttırıcı madde alımı var.KG ve Kasun'da çıktı.Diğerlerine de yapılsaydı onlar da da çıkardı.Burada Anna Vajda'da girmiş teste ve temiz çıkmış.Bireysel bir olay var.
İkisi aynı ama lavuklar ?

Sonuç ; çıkarılacak çok ders var buradan.
Bir nihai sonucu bekleyelim bakalım.Kulüp şube yöneticileri ne kadar saklasalar da ortaya çıkacağını öğrenmiş oldular.İhmali olanlar kimlerse biletleri kesilmeli.
TBF'den de haberi sızdıran kimse ortaya çıkarılıp hesabı sorulmalı.(Nasıl olsa çıkacak olsa da)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder