7 Nisan 2011 Perşembe

Kraliçeler Finalde : 70-95 !!!

Bayanlar  Birinci Ligi Play-Off Yarı Final serisinin ikinci maçında Menderes Spor Salonu’nda Botaş, Fenerbahçe’yi konuk etti. Maçtan 70-95 galip ayrılan Sarı Lacivertliler, 3-0’lık seri ile finalde Galatasaray Medical Park’ın rakibi oldu.

Karşılaşmaya hızlı başlayan Fenerbahçe, Angel McCoughtry’nin art arda gelen sayıları ile hücumda bir seri yakalayarak ilk 3 dakikalık bölümü 2-8 önde geçti. Moladan Whitney Boddie’nin turnikesi ile dönen ev sahibi ekip, rakibinin boyalı alandan bulduğu basketlere engel olmakta zorlandı. Ivana Matovic’in pota altı basketi ile 7. dakikaya 8-15’lik üstünlükle giren Sarı-Lacivertliler, çeyreğin son bölümünde serbest atış çizgisinden kaydettiği isabetlerle ilk periyodu 17-21’lik skorla önde tamamladı.

Şaziye İvegin’in üç sayılık basketi ile başlayan ikinci çeyrekte 13. dakikaya 19-26’lık skorla girildi. Santos De Oliviera ile etkili olan Botaş’a Anete Jekabsone’in serbest atış sayıları ile karşılık veren konuk takım, maçtaki üstünlüğünü sürdürdü. Oyunun bu bölümünde iki takım da dış atışlardan sonuç alamazken Adana temsilcisi, Nancy Anderson ile Sarı-Lacivertliler de Esmeral Tunçluer ile içeriden etkili olarak 17. dakikada skoru 29-35’e taşıdı. Bu çeyrekteki skorer oyununu devrenin son bölümünde de sürdüren Anete Jekabsone’in basketleri aradaki farkı koruyan Fenerbahçe, ilk yarıyı 36-42’lik üstünlükle kapadı.

Üçüncü çeyreğe hücumda etkili başlayan Botaş, Megan Frazee – Gamze Takmaz – Erinn Boddie üçlüsü ile 9-0’lık bir seri ile periyodun hemen başında 43-42 öne geçti. Anete Jekabsone’in üç sayılık basketi ile rakibinin serisini sonlandıran Sarı-Lacivertliler, Ivana Matovic’in de devreye girmesiyle oyundaki üstünlüğü yeniden eline aldı (47-54). Şaziye İvegin’in serbest atış isabetleri ile 27. dakikada durumu 50-60’a getirerek aradaki farkı çift haneli sayılara taşıyan Fenerbahçe, final periyoduna da 58-73’lük skor avantajıyla girdi.

Final periyoduna iki ekip de savunma sertliğini arttırarak başlarken, ilk dakikalarda takımlar rakibine kolay sayı şansı tanımadı. Nancy Anderson’ın orta mesafeli atışına Esmeral Tunçluer’in serbest atış isabetleri ile karşılık veren konuk takım, 33. dakikaya 60-75’lik üstünlükle girdi. Şaziye İvegin – Anger McCoughtry ikilisinin skorer oyunu ile aradaki farkı koruyan Sarı-Lacivertliler, karşılaşmanın bitimine 4 dakika kala durumu 64-81’e getirdi. Kalan dakikalarda da oyunun kontrolünü elden bırakmayan Fenerbahçe, maçtan 70-95’lik skorla galip ayrıldı.

SALON: Menderes

HAKEMLER: Yener Yılmaz, Sezin Oral, İhsan Çolak

BOTAŞ (70): Cansu Yetiş 2, Burcu Çiğil 4 (1 ribaund - 1 asist), Pelin Gülbağ 1, Seda Tabakçı (2 ribaund – 1 asist), Burcu Uzun (2 ribaund- 1 asist), Santos De Oliviera 12 (4 ribaund – 1 asist), Jolene Anderson 11 (4 ribaund- 1 asist), Gamze Takmaz 8 (2 ribaund – 2 asist), Tülay Hızal 2 (1 ribaund), Megan Frazee 14 (9 ribaund- 1 asist), Whitney Boddie 16 (2 ribaund- 3 asist)

FENERBAHÇE (95): Ecem Güler 4, Anete Jekabsone 12 (2 ribaund – 3 asist), Hana Horakova 9 (2 ribaund- 1 asist), Birsel Vardarlı (6 ribaund- 4 asist), Esmeral Tunçluer 13 (4 ribaund- 1 asist), Şaziye İvegin 13 (2 ribaund- 2 asist), Ivana Matovic 17 (5 ribaund), Nevin Nevlin 6 (5 ribaund – 1 asist), Özge Kavurmacıoğlu (2 ribaund), Angel McCoughtry 21 (10 ribaund – 2 asist)

1. PERİYOT: 17-21
2. PERİYOT: 19-21
3. PERİYOT: 22-31
4. PERİYOT: 12-22* Tebrikler Kraliçeler.
* İlk maçta zaman zaman zorlanmıştık ama bu kez kendi evlerinde iyi oynarak,zorlanmadan geçtik.
* Nevriye benchte yer aldı.İhtiyaç olsaydı sanırım süre alacaktı  seriyi uzatmamak için.İyi oldu seriyi uzatmadık ve Nevriye de risk edilmedi.
* Yabancı kontenjanına takılan bu kez Tammy oldu.Anete oynadı.Bence final serisinde zorunlu olmadıkça Horokova tribünde olmalı,Tammy ve Anete mutlaka oynamalı.Oyun kurucu işini Birsel ve Esmeral götürür,zaman zamanda Anete topu getirir.Uzun olarak Tammy'ye ve skor için Anete'ye ihtiyacımız var.Horokova'dan daha elzem ihtiyaç bunlar.Ancak Koçun Horokova'dan vazgeçeceğini sanmıyorum.Bence yanlış tercih olacaktır.
* Maça dönersek ; Angel dene double double yaptı.21s.10r.2a.3tç.3tk.1blk.Savunmada zaman zaman uyusa da hücumda çok etkili oynadı.İlk maçta da 23s.12r.ile oynamıştı.Tam zamanında forma girdi.Ve en önemlisi biraz daha paylaşımcı oynuyor.Eskiden çok daha fazla zorluyordu.Final serisi için Angel'in performansı kesinlikle ve kesinlikle 1.belirleyici etken olacaktır.Bu düzeyde oynamak zorunda.Kendisinin istediği gibi takımı üstüne kurmak gerek.Tamam Nevriye,Matoviç,Birsel gibi dominant oyuncularımızda var ve onların performansı da önemli ama bence Angel kilit oyuncu.Son tartışmalardan olumlu çıkış yapılmış gibi görünüyor.
''Bir musibet bin nasihatten evladır'' sözü gerçekleşmiş gibi görünüyor.Fenerbahçe taraftarı hemen ''ırkçılık yaptı,tez zamanda kellesi alınarak göndermelidir'' naraları atarken bunun yanlış olduğunu hocanında hataları olduğunu ayrıca etik aranacaksa Bilica'lar başta olmak üzere sayısız örneğe ne yapıldığına bakmak gerekeceğini söylemiştik.Angel'ı şimdi göndermekle ne kazanacaktık ? FB Etik değerleri önemlidir tamam da şu foseptik düzende ne kadar geçerlidir.Bize madalya ve kupa mı vereceklerdi bunun için ?
 Otururlar ,konuşurlar uzlaşırlar.Ki bunu yaptıkları çözdükleri görülüyor.Hoca Angel'ın kafasına göre oynamasından memnun değildi.''15-20 atarsın ama maçı kaybederiz böyle ''görüşündeydi.(Bize karşı da 39 sayı atmıştı ama kaybetmişlerdi).Ama yanlış tavır içinde bunu gösterdi.İlk yarı oynattığı Angel'ı ,ikinci yarı hiç oynatmamak falan olmazdı.Karşılıklı oturup,konuşup,tartışarak ne istendiği izah edilmeliydi.Angel transfer edilirken nasıl oynadığı biliniyordu.Yoksa Angel'ı hoca istemeden mi transfer ettik ?
Şimdi Angel daha bir disiplin içinde oynuyor.Performansı da arttı,takıma da katkısı arttı.
* Matoviç,Anete,Esmeral ve rotasyona iyice yerleşen Şaziye'nin katkıları da iyiydi.
Anete 8/3 gibi düşük yüzde ile ikilik atsa da 12s.3a.lik performansı iyi.
* Birsel'in 95 sayı attığımız bir maçta 0 sayı ile oynaması ilginç.6s.4a.ile oynadı.
* Newlin'i beğenmedim.Artık böyle uzun kalmadı.Atletik uzun lazım.Newlin çok ağır kalıyor.
* Gençlerden Ecem ve Özge son dakikalarda girdi.Ecem 4s.Olcay 2r.1blk.ile dikkat çektiler.
* 42-29 ribauntlarda çok üstünüz. 
* Botaş kendi evinde direnemedi.Anderson bu kez fazla etkili olamadı.11 sayıda kaldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder